Domů Revue Ropná společnost Exxon koupí za 59,5 miliardy USD konkurenční firmu Pioneer

Ropná společnost Exxon koupí za 59,5 miliardy USD konkurenční firmu Pioneer

Press

Včetně dluhu je hodnota transakce 64,5 miliardy USD. Akcionáři firmy Pioneer obdrží za každou svoji akcii 2,3234 akcie Exxonu. Transakci schválily správní rady obou společností, musí ji ještě schválit akcionáři firmy Pioneer. Očekává se, že dokončena bude v první polovině příštího roku.

Firma Exxon se v posledních letech vymanila z období hlubokých ztrát a obrovských dluhů. Mimo jiné snížila náklady a prodala řadu aktiv, pomohly jí ale také vysoké ceny energií vyvolané invazí Ruska na Ukrajinu.

Loni firma vykázala rekordní zisk a začala zkoumat možnosti, jak by se mohla více angažovat v těžbě z břidlic v USA.

Akvizicí získá Exxon dominantní postavení v Permské pánvi bohaté na ropu, která se rozkládá mezi západním Texasem a Novým Mexikem. Permská pánev je nejžádanější oblastí amerického energetického průmyslu díky relativně nízkým nákladům na těžbu ropy a plynu.

Podle analytiků firmy RBC Capital Markets má Pioneer na hrubé těžbě v Permské pánvi podíl devět procent a Exxon šest procent. Pioneer patří spolu s firmami Chevron a ConocoPhillips ke třem největším producentům ropy v oblasti, Exxon je pátý.

Pioneer je jednou z nejúspěšnějších ropných firem vzešlých z břidlicové revoluce, která za necelých deset let změnila USA z velkého dovozce ropy v jejího největšího producenta. Firma rostla díky nákupům, včetně převzetí firem DoublePoint Energy a Parsley Energy v roce 2021.

Další podobné články